Valinta suoritetaan painamalla vastaava funktionäppäin alas. Myös funktionäppäinten koodeja voidaan muuttaa painamalla samanaikaisesti funktionäppäimen kanssa CTRL- tai SHIFT-näppäintä tai molempia. Näin funktionäppäimillä on mahdollista saada aikaan yhteensä 32 erilaista koodia, ks. liite 3.
Numeerisella näppäimistöllä voidaan numeeriset data-arvot syöttää nopeasti. Numeeristen näppäimien koodit ovat samat kuin vastaavien alfanumeeristen näppäimien.
![]() | käytetään syötettäessä positiivia lukuja. Ensin kirjoitetaan luku, sitten painetaan RETURN-näppäintä. |
![]() | käytetään negatiivisten lukujen miinus-merkkinä. |
![]() | käytetään virheellisen syötön korjaamiseen. (Näppäimen toiminta on sama kuin painettaessa CTRL/X, ts. se poistaa koko rivin esim. ohjelmoitaessa). CE = Clear Enter. |
This page has been created by Sami Rautiainen. | |
Read the small print. | Last updated September 03, 2020. |